לתרגל מדיטציה זה להיות מחוייבת לניקיון הפנימי שלי. אנחנו משקיעים לא מעט זמן ואנרגיה בניקיון הבית והסביבה, ניקיון הגוף והטיפוח שלו. זה מובן לנו מאליו, אבל מה עם מה שמתרחש בתוך המחשבות, הרגשות או האמונות שלנו.

ככל שאנחנו חיים יותר בעולם, נצבר בתוכנו אוסף הולך וגדל של דפוסים מנטליים, פחדים, אמונות, דאגות, אכזבות וזכרונות. ואם אנחנו לא דואגים לפנות מדי פעם את מה ש"מזהם" את הסביבה הפנימית שלנו, זה יגרום לנו להרגיש ולהתנהג בצורה שתגרום לנו נזק.

כשיושבים במדיטציה, פוגשים את מה שמתרחש בתוכנו או שוכב אי שם בקרקעית התודעה, כאשר כל תופעה עולה בזמנה. אפשר לקרוא לזה בדק בית שבמהלכו אנחנו מנקים את כל מה שלא משרת אותנו יותר. הרי לא ייתכן שנשמור בבית את כל החפצים שנבוא איתם במגע במהלך החיים, פשוט לא יישאר לנו מקום. אותו הדבר במדיטציה אנחנו מאפשרים לתופעות לחלוף ומשחררים מנטלית את ההיאחזות שלנו ברגשות או במחשבות שמאמללים אותנו.

בשלב הראשון אנחנו פשוט מאווררים את הבית. רק יוצרים מרווח נשימה, מבלי לשנות דבר.

בשלב השני, עם ההתמדה בתרגול, אנו מתבוננים בדברים שעולים בתוכנו, ממש כמו חוקרי מעבדה.

אנחנו קודם כל בוחנים: "מה זה?"

למשל: עולות בנו מחשבות מדאיגות.

שאלה:  מה זה? תשובה: דאגה. ובמקום להמשיך ולפתח את המחשבות נמשיך את החקירה.

שאלה: איך/איפה זה מתבטא בגוף? תשובה: כיווץ בחזה.

כעת נושמים. רק נושמים. לתוך הכיווץ.

וכך שוב ושוב בכל פעם שפוגשים מחשבות מדאיגות.

עם הזמן המיומנות הזו בתרגול מתחזקת ואולי בפעם הבאה שנפגוש מחשבות מדאיגות פשוט נגיד: "אה..דאגה. מכירה אותה, בת לוויה ותיקה שלי, דפוס שהתקבע. לא זקוקה לה יותר, ועל ידי כך נחתוך את פעולת החשיבה המתעצמת. עד כה הדאגות נראו לנו מאוד אמיתיות, אלא שכעת הן משוחררות לחופשי, כי אינן אמת, דפוס ישן, הרגל ותו לא.

מרגע זה, ההרגל לדאוג איבד את כוחו עליי. אני חופשיה ממנו. וכך עם כל דפוס חשיבה אחר (שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית, חרטה, האשמה וכדו').

זו עבודה יסודית, יומיומית ומחייבת, אך הכרחית לחיוניות ולאושר האישי שלנו ושל הסובבים אותנו.

אז, מה יכולת להשליך מעצמך על מנת לחוות יותר שקט, חופש והרמוניה בחיי היום יום?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest

קבלו עדכון על פוסט חדש בבלוג

שולחת רק הודעה על פוסט חדש. לא שולחת ספאם 

1 Comment

  • רוני רז

    הנקיון הן בבית והן בפנימיות האדם אינו מבצע פסח חד שנתי. הנקיון צריך להיות שוטף, תמידי, יום יום ושעה שעה. להבדיל מניקיון הבית, הניקיון הפנימי אינו מסתפק בעצם הניקוי. במקום המחשבות המשתלטות על המערכת המנטלית, ובעצם תופסות אוטונומיה צריכות להוא מחשבות סגולה. לדוגמה במקום מחשבה של חוסר סבלנות צריך לסגל מחשבה של סבלנות. במקום מחשבה של 0גיעות יש םסגל מחשבה של איזון נפשי. אסור להשאיר ואקום. מחשבות חיוביות, מחשבות סגולה נרכשות בלימוד ובהתנסויות. כך נצברות הכרות במודעות.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.