יש את הרגעים האלה שנחרטים עמוק בזיכרון ומשנים אותך מבפנים. כאלה שההשפעה שלהם הולכת איתנו לאורך כל הדרך ומאירה אותה, גם אם חשוך עכשיו. הרגע הזה היה אחד מהם.

פעם, לפני עולם הסמארטפונים, יצא לי לגור בלא מעט ערים בארץ, לפחות יחסית לגילי. והמנהג האהוב עליי היה להירשם לספריה המקומית בשבוע הראשון של המעבר.

כאילו אין סידורים חשובים ודחופים יותר לעשות מיד כשעוברים. אבל זה היה חשוב ודחוף. לנפש. נורא סקרן אותי לגלות כמה המחלקה של צמיחה אישית עשירה בסניף המקומי. אגב, הספרים המעניינים והמגוונים ביותר נמצאו דווקא בספריה קטנטונת באחת משכונות המצוקה של נתניה.

2009, שבורה ומפורקת בעקבות רצף של משברים אישיים, חיפשתי משהו להיאחז בו. ביקרתי בספריה אחת לשבועיים והתרגשתי בכל פעם כאילו הייתי הולכת לחפש אוצר. זה באמת מה שזה היה.

אחד מהאוצרות האלה היה הספר של קרישנמורטי. אפילו לא זוכרת את שמו, רק את העטיפה עם התמונה הענקית שלו, מלאת ההוד. התחלתי לקרוא לתומי במיטה מבלי לנחש מה זה יכול לעשות לי…

לאט לאט ראיתי איך כל משפט, כל שאלה (והיו הרבה כאלה) פשוט פותחות לי את הראש ושוטפות משם את כל התפישות הרגילות, המקובלות, הברורות מאליו לכאורה, ופשוט משאירות אותי מפורקת מנשקי. כל מה שמזויף, שקרי, מבוסס, פשוט לא יכל לשרוד תחת הניסוי הזה בהטלת הספק בכל מה שידוע ומוכר.

זה היה כל כך מרגש, מהנה, מטריף ומשחרר שלא יכולתי להפסיק. פשוט קראתי עד הבוקר. לא, אי אפשר לומר שקראתי. זה הרגיש כאילו קרישנמורטי בכבודו ובעצמו יושב על קצה המיטה ומדבר אליי תוך כדי שהוא מחזיק מראה ענקית המוארת בתבונה אינסופית.

באותו הלילה גיליתי לראשונה עד כמה אנחנו מותנים, מהונדסים חברתית, לא אמיתיים.

הלילה הזה של אמת: ערומה, כואבת ומרגשת, זכור לי לתמיד. אפשר לומר שזה הלילה שבו מת הניסיון הנואש שלי להיות קונפורמיסטית כפי שמצופה ממני כשבפנים התחוללה מהפכה של ממש.

בבוקר שאחרי כבר חיכה לי אתגר חדש לחלוטין: לתווך את האמת שלי מבלי להסתיר אותה מהפחד שילעגו לי, שיצחקו עליי או ידרסו את כל מה שיקר לי. לא מתוך כוונה רעה, אלא מפאת השונה.

היום, 10 שנים אחרי, אני עדיין נזכרת באותו הלילה המכונן בערגה מתוקה. הלילה שבו קיבלתי תוקף לקיומי המותנה והמושלם כאחד.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest

שואפים לחיים אמיצים ומלאי משמעות?

קבלו עדכון על פוסט חדש בבלוג

שולחת רק הודעה על פוסט חדש. לא שולחת ספאם

2 Comments

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.