זן, מעבר להיותו זרם במסורת הבודהיסטית, זה להיות קרוב לעצמך. עם כל מה שקיים, עם כל מה שנדמה לנו שחסר, פשוט לדעת את עצמך. זו הרמה הראשונה.

הדרך הכי מהירה ואותנטית להכיר את עצמך זה לעבוד עם הגוף.

הגוף תמיד יודע את האמת וגם אומר אותה בדרכו. אי אפשר לעבוד עליו.

אם משהו מפריע או מציק לנו ברמה המנטלית, הגוף מיד יתרגם זאת לתחושת אי נוחות גופנית.

השאלה היא כמה אנחנו קשובים לאותותיו.

בתרגול זן אנחנו לומדים לשהות במרכז ההתרחשות, בין אם זה קושי או תחושה נעימה, זה לא משנה. השהייה משחררת את הקושי ומאמתת אותנו עם העובדה שהכל חולף וכך גם התחושה. להישאר במרכז בכל מקרה מפתח בנו חופש וגישה אמיצה לחיים. כך אנחנו מפתחים בטחון שאנחנו יכולים לשאת גם את זה.

הרמה הבאה היא לקבל את עצמך כפי שאת/ה.

ההתבוננות בתחושות תוך כדי התרגול מאפשרת לנו להתקרב עוד צעד לעבר עצמנו.

שימו לב לרגע מה אתם שומעים, מה אתם רואים, מריחים, טועמים. חושו את המגע עם הבגדים והריהוט. אין צורך להגדיר או להסביר את החוויה, רק לחוש את עצמכם.

איך זה מרגיש? חשוב לא ללכת למקום של נעים/לא נעים, זאת לא המטרה. המטרה היא להיות כפי שאתם עכשיו בדיוק. מחנק בגרון? נשימה שטחית? אי נוחות בבטן? הכל בסדר. כל מה שחשוב זה תשומת לב למה שיש, למה שהגוף חווה הרגע. במערב קראו לזה מיינדפולנס.

זן זה להאמין שמי שאנחנו, כפי שאנחנו, כבר שלמים לחלוטין, כל השאר זה שיפוט של המיינד.

על פי זן, הכל ריק מתוכן וממשמעות, מלבד המשמעות שאנחנו נותנים לדבר. אין קודש ואין חול, טוב ורע, הכל אחד. והאחד לא יכול להתקיים ללא השני. גישה זו מאפשרת להתבונן מחדש על כל דבר בחיים ולהביא משמעות חדשה, נקייה ורעננה לכל מה שנבחר.

לתרגל זן זה להיות בכל רגע ורגע בחיים מעבר לדואליות שגורמת לנו לרדוף אחרי הנעים ולהימנע מהלא נעים, אלא פשוט להיות ולחוש.

זן זה לשים סימני שאלה מול כל מה שמוכר וידוע. זה להתבונן מעבר לסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו ולגעת באמת. מה זו אותה אמת? כל מה שיש כאן ועכשיו.

וכמובן אין כמו סיפור זן כדי להמחיש זאת היטב.

בסין העתיקה, במנזרי זן נהגו לאסוף את הצואה של בעלי החיים על מנת לדשן את הגינה. לצורך כך היו מכניסים את כל מה שאספו במיכל עץ ומערבבים עם מקל ארוך. לאחר שהתערובת הייתה מוכנה, היו מייבשים את המקל בשמש כדי להפיג את הריח.

יום אחד זן מאסטר אול-מון יצא מבית השימוש ותוך כדי סידור בגדיו, פנה אליו נזיר ושאל: "מהי האמת?". באותו הרגע עיניו של המאסטר נפלו על מקל העץ ומיד ענה לנזיר: "חרא יבש על מקל, מתייבש בשמש". באותו הרגע, זו הייתה האמת היחידה שלו.

אנחנו במערב רגילים לתשובות מושכלות, מלומדות ומורכבות משהו, וזה נדמה לנו טיפשי, אבל האמת פשוטה עד כדי מבוכה.

מי אתם כרגע?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest

שואפים לחיים אמיצים ומלאי משמעות?

קבלו עדכון על פוסט חדש בבלוג

שולחת רק הודעה על פוסט חדש. לא שולחת ספאם וגם לא ניוזלטר 

ניקיון פנימי = יסוד האושר

לתרגל מדיטציה זה להיות מחוייבת לניקיון הפנימי שלי. אנחנו משקיעים לא מעט זמן ואנרגיה בניקיון הבית והסביבה, ניקיון הגוף והטיפוח שלו. זה מובן לנו מאליו, אבל

להמשך קריאה»

הסוד ליצירת זוגיות על פי זן

כולנו מסתובבים בעולם עם איזשהו דימוי לגבי עצמנו. מין פרסונה שהתגבשה בנו במהלך השנים. זה בולט במיוחד במערכות יחסים, למשל: מישהו שחווה הרבה אכזבות בתחום הזוגי

להמשך קריאה»

אמנות ההקשבה

כולנו נופלים מדי פעם במלכודת הזאת המכונה קונפליקט בינאישי, אבל האמת היא שאת רב ההתנגשויות הבינאישיות ניתן למנוע, אם רק נגדיל להקשיב. כולנו מבינים זאת, אבל

להמשך קריאה»

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.